Medytacja i nauki


Medytacja

Medytacja buddyjska to precyzyjna metoda pracy z umysłem. Uspokaja umysł i uniezależnia go od zmieniających się nieustannie warunków. Celem medytacji jest uwolnienie umysłu od wszelkich słabości i ograniczeń oraz rozwinięcie w pełni wszystkich jego doskonałych właściwości, szczególnie nieustraszonej mądrości, spontanicznej radości i aktywnego współczucia.

Medytacje Diamentowej Drogi działają na zasadzie identyfikacji z doskonałymi właściwościami umysłu, z którymi łączymy się poprzez symboliczne, oświecone formy, lub za pomocą głębokiej koncentracji i obserwacji wewnętrznych stanów i samego umysłu, który je przeżywa. W medytacje Diamentowej Drogi angażujemy zarówno ciało, mowę, jak i umysł. Regularna praktyka sprawia, że w coraz większym stopniu wszystko, co się wydarza, jest przeżywane jako świeże i interesujące, a działanie dla dobra innych staje się naturalne i spontaniczne.

Nauki Buddy

Nauki Buddy są jak diament – mimo że jest przejrzysty i niezniszczalny, przyjmuje kolor tła, na którym został umieszczony. Sposób przekazywania nauk Buddy bardzo się zmienił po przeniesieniu z Indii do Tybetu, również teraz przyjmuje formę odpowiednią dla wykształconych i niezależnych ludzi Zachodu. A to oznacza ścieżkę ludzi świeckich.

Autentyczną podstawą wszystkich szkół buddyjskich są trzy poziomy nauk, przekazane dwa i pół tysiąca lat temu przez Buddę Siakjamuniego, które opowiadają potrzebom różnych jego uczniów. Wszystkim, którzy chcieli uniknąć cierpienia, Budda wyjaśniał prawo przyczyny i skutku – ten zbiór nauk nosi nazwę Małej Drogi (skr. Hinajana). Ludziom o większym potencjale udzielał nauk o współczuciu i mądrości – znanych dzisiaj jako Wielka Droga (skr. Mahajana). Tym zaś, którzy posiadali spontaniczne zaufanie do własnej natury buddy, udzielił nauk Diamentowej Drogi (skr. Wadżrajana).

Buddowie

Copyright © Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress